Jak vybrat správný pístový kompresor

Při výběru pístového kompresoru nebo šroubového kompresoru bychom si měli položit několik základních otázek:

  1. Jaký tlak vzduchu má kompresor dodávat?
  2. Jaké množství vzduchu bude třeba?
  3. Jak často bude kompresor využíván?
  4. Jaký objem tlakové nádoby potřebuji?
  5. Potřebuji s kompresorem pohybovat nebo jej převážet?
  6. Potřebuji olejový nebo bezolejový kompresor?
  7. Jak vybrat kompresor do dílny
Pístový kompresor ATMOS

1. Jaký tlak vzduchu má kompresor dodávat?

Při výběru pístového kompresoru nebo šroubového kompresoru bychom měli zvolit kompresor takový, který je schopný dodat tlak vyšší, než je nejvyšší požadovaný tlak v okruhu. Většina kompresorů v nabídce disponuje tlakem minimálně 8 - 10 bar, což je dostatečné pro většinu aplikací jako je huštění pneumatik, použivání pneumatického nářadí, stříkání, lakování, sponkování, ofukování atd.

Pro potřeby vyšších tlaků nabízíme také kompresory, které jsou schopny dodat až 15 bar.

2. Jaké množství vzduchu bude třeba?

Tahle otázka se odvíjí od typů zařízení a nástrojů, které budou ke stlačenému vzduchu připojeni.

Při stanovení spotřeby vzduchu je třeba si spočítat průměrnou spotřebu jednotlivých zařízení. Po sečtení spotřeby vzduchu jednotlivých zařízení/nástrojů připočteme rezervu pro úniky vzduchu ve vedení (x 1,2) a musíme také vzít v úvahu rezervu na budoucí potřeby. Nechcete přeci kupovat kompresor, který Vám při špičkovém nárustu výroby v dalších měsících nebude stačit.

3. Jak často bude kompresor využíván?

Při volbě kompresoru musíte zvážit také jednu z hlavních otázek, jak často bude kompresor využíván. Bylo by naivní myslet si, že u základního kompresoru s cenou v řádu pár tisíců Kč můžete pravidelně pískovat karosérie vozů.

Musíme tedy vzít v úvahu, zda kompresor bude pro občasné používání například maximálně hodinu denně. U této varianty můžeme zvolit řemeslné kompresory, které nejsou tak finančně náročné. Pokud má běžet kompresor pravidělně, případně ve směnách, měli bychom již volit profesionální kompresory, které mají často litinové nízkootáčkové (pomaloběžné) kompresory připravené na vyšší zátěž. Například kompresory značky ATMOS.
Pokud potřebujete dodávat vzduch celý den nebo ve velkém množství, doporučujeme zvážit již šroubové kompresory, které jsou připraveny na vysoké zatížení bez větších přestávek.

4. Jaký objem tlakové nádoby potřebuji?

Volba velikosti/objemu tlatkové nádoby by měla být řádně zvážena.

Často se nám stává, že zákazník koupí "základní" kompresor s malým objemem tlakové nádoby, což způsobuje časté spínání kompresoru díky nemožnosti pokrýt tlakové ztráty.

Díky častému spínání jsou hodně namáhány elektromotory a kompresory a dochází tak k jejich nadměrnému opotřebení.

Doporučujeme vždy volit dostatečně velkou tlakovou nádobu na to, aby pokryla spotřebu vzduchu i v případě krátkých špičkových oběrů. Také je třeba myslet na určitou rezervu v případě rozšíření činnosti.
U základních řemeslných aplikací doporučujeme nádoby s objemem 50 - 90 litrů. Pro profesionálnější použití doporučujeme 150 až 270 litrovou nádobu. Máme také zákazníky z řad výrobních podniků, kde jsou 3 000 litrové nádoby na stlačený vzduch.

5. Potřebuji s kompresorem pohybovat nebo jej převážet?

Většina pístových kompresorů je umístěna na držáku na tlakové nádobě, která je opatřena kolečky pro lepší transport. Prodáváme však i samostatné kompresorové jednotky s elektromotorem, které mohou být použity jako záložní kompresory bez větší možnosti pohybu.

Zvažete tedy, zda ve Vašem provozu bude třeba s kompresorem, potažmo kompresorem s tlakovou nádobou, pohybovat nebo jej přesunovat.

Díky integrovanýcm kolečkům se dají ji větší kompresory přesunovat, avšak nejedná se o trvalé řešení vzhledem k nárokům na přesun takto velkého a těžkého kompresoru.

6. Potřebuji olejový nebo bezolejový kompresor?

Přítomnost oleje ve stlačeném vzduchu není vždy žádoucí. Pro profesionální použití v oblasti lakování, potravinářském průmyslu, oblasti stomatologie, laboratoří či nemocnicí je vyžadován zcela bezolejový vzduch.

Pro použítí ve výše uvedených oblastech je třeba buďto kvalitní úprava vzduchu s pomocí filtrů nebo koupě bezolejového kompresoru. U bezolejového kompresoru jsou nulové náklady na výměnu oleje, filtrační systém a likvidaci kondenzátu.

V našem obchodě naleznete řadu bezolejových i olejových kompresorů, které splňují ty nejnáročnější kritéria.

7. Jak vybrat kompresor do dílny

Při výběru kompresoru do dílny doporučujeme zjistit si, jakou máte spotřebu vzduchu. To můžete učinit hned několika způsoby. Jedním ze způsobů je nainstalování jednoduchého měřícího přístroje, který ukazuje a počítá spotřebovaný vzduch. Takový přístroj vlastníme a jsme po dohodě schopni zapůjčit ke změření spotřeby vzduchu.

Dalším způsobem je spočítání četnosti spínání kompresoru. Na základě velikosti vzdušníku, výkonnosti současného kompresoru a četnosti spínání kompresoru jsme schopni spočítat ideální kompresor do dílny.

Pro méně náročné aplikace doporučujeme Řemeslné kompresory, které díly 50 litrovému a 90 litrovém vzdušníku stačí na mnoho aplikací. Pokud víte, že potřebujete větší spotřebu vzduchu, dopořučujeme 3 kW - 5,5 kW pístové Profesionální kompresory, které jsou schopny dodávat až 1 000 litrů / minutu.

Pokud si nevíte rady s výběrem kompresoru do dílny, neváhejte nás kontaktovat a rádi Vám se vším pomůžeme.